Упростите.

(8 а+в) (в-8 а)

(-8 а-в) (-в+8 а)

+2
Ответы (1)
  1. 23 июня, 19:48
    0
    (8 а+в) (в-8 а) = b²-64a²

    (-8 а-в) (-в+8 а) = - (b+8a) (-b+8a) = - (64a²-b²) = b²-64a²