Выполните действия: (11/6•0,9-7/4) + 1,1/2

+4
Ответы (1)
  1. 6 февраля, 00:10
    -1
    1)) 11/6*9/10=33/20-7/4=33/20-35/20=-1/10 2)) - 1/10+3/2=-1/10+15/10=-14/10=-7/5=-1.4 как то так