Решите

6x - (2x+5) = 2 (3x-6)

x (x-4) = (x+3) во второй сепени

+2
Ответы (1)
  1. 26 июля, 02:21
    0
    6x - (2x+5) = 2 (3x-6)

    6 х-2 х-5=6 х-12

    -2 х=-7

    2 х=7

    х=3,5

    x (x-4) = (x+3)

    x^2-4x=x^2 + 6x + 9

    -4x=6x+9

    -10x=9

    x=-9/10