Уравнение

(х+4) (2 х-1) = х (3 х+11)

+1
Ответы (1)
  1. 22 мая, 05:00
    0
    (х+4) (2 х-1) = х (3 х+11)

    2 х ² - х + 8 х - 4 = 3 х² + 11 х

    х² + 4 х + 4 = 0

    (х + 2) ² = 0

    x + 2 = 0

    х = - 2