7^log7 (x-4) = (x-4) ^2

sin d - ? tg a/2=-3, П<а<3 п/4

+3
Ответы (1)
  1. 28 марта, 00:55
    0
    7^log7 (x-4) = (x-4) ^2

    x>4

    (x-4) = (x-4) ^2

    (x-4) (x-4-1) = 0

    x=4 нет

    х=5

    sina=2tg a/2 / (1+tg^2 a/2) = 2 * (-3) / (1+9) = - 6/10=-3/5=-0.6