A2+3a+a3-8a2-9a+72+7a2-3a-72

+3
Ответы (1)
  1. 30 ноября, 00:52
    0
    А²+3 а+а³-8 а²-9 а+72+7 а²-3 а-72=а³-9 а=а (а²-9) = а (а-3) (а+3)