Y (max) + y (min) - ?

y = (2sin3x + 2cos3x) ^2

+2
Ответы (1)
  1. 6 мая, 00:47
    0
    Y = (2sin3x+2cos3x) ^2

    y = (2*√2 * (√2/2 * sin3x+√2/2 * cos3x) ^2=8*sin^2 (3x+π/4)

    0 <=sin^2 (3x+π/4) <=1

    0<=y<=8

    ymax+ymin=0+8=8

    Ответ: 8