10 * (m+5) + 2 * (-2m+3n)

7x * (4y-x) + 4x (x+7y)

+5
Ответы (1)
  1. 20 октября, 00:19
    0
    10 * (m+5) + 2 * (-2m+3n) = 10m+50-4m+6n=6m+50+6n=6 * (m+n) + 50

    7x * (4y-x) + 4x (x+7y) = 28xy-7x^2+4x^2+28xy=56xy-3x^2=x * (56y-3x)