Упростите:

b (m-7) - 7b

x (c+1) + c (x-1)

y (x-4) + x (3-y)

m (k-3) - k (m-5)

a (1-b) - a (1+b)

b (2d-5) - b (d+5)

+5
Ответы (1)
  1. 23 марта, 14:08
    0
    B (m-7) - 7b=bm-7b-7b=bm-14b

    x (c+1) + c (x-1) = xc+x+xc-c=xc+x-c

    y (x-4) + x (3-y) = xy-4y+3x-xy=3x-4y

    m (k-3) - k (m-5) = mk-3m-mk+5k=5k-3m

    a (1-b) - a (1+b) = a-ab-a-ab=-2ab

    b (2d-5) - b (d+5) = 2bd-5b-bd-5b=bd-10bd