A^5 + a^4 + a^3 + a^2 + a + 1 / a^5+2a^3 + 1 сократите дробь

+1
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 16:39
    0
    (a^3 * (a^2+a+1) + (a^2+a+1)) / (a^3 * (a^2+1) + (a^2+1)) = ((a^3+1) * (a^2+a+1)) / ((a^3+1) * (a^2+1)) = (a^2+a+1) / (a^2+1)