Решите уравнение

(x + 2) во 2 степени - 49 = 0

+5
Ответы (2)
  1. 19 апреля, 10:49
    0
    X2+4x+4-49=0

    x2+4x-45=0

    Д=16-4*1 * (-45)

    Д=16+180

    Д=196

    x=9 и x=-5.5
  2. 19 апреля, 11:06
    0
    X²+4x+4-49=0

    x²+4x-45=0

    D=16+180=196=14²

    x1 = (-4+14) / 2=5

    x2 = (-4-14) / 2=-9