log4 x=log0,5 корень 2

3^x=7

2^2x-4=9

4^2x-2^ (2x+4) + 15=0

+1
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 23:41
    0
    1) log (4) x=-0,5

    x=1/2

    2) 2^2x:16=9

    2^2x=16*9

    2^x=4*3

    x=log (2) (4*3) = 2+log (2) 3

    3) 2*4x - 16^2^2x+15=0

    2^2x=a

    a²-16a+15=0

    a1+a2=16 U a1*a2=15

    a1=1⇒2^2x=1⇒2x=0⇒x=0

    a2=15⇒4^x=15⇒x=log (4) 15