1) 8 / (5a-2) + 3 / (2-5a)

2) (a^2-14+49) / a^2 * a^6 / (a^2-49)

3) 7/ab - (3a+6) / a*5 / (a+2)

+4
Ответы (1)
  1. 30 июля, 22:17
    0
    Первое.

    8 / (5 а-2) + 3 / (2-5 а) = 8 / (5 а-2) - 3 (5 а-2) = (8-3) / (5 а-2) = 5 / (5 а-2)

    второе.

    (а-7) ^2*а^6/а^2 (а-7) (а+7) = (а-7) * а^4 / (а+7)

    третье

    7/ав-3 (а+2) / а*5 / (а+2) = 7/ав-15/а=7*15 в/ав