24x-6x (13x-9) = - 13-13x (6x-1)

+1
Ответы (1)
  1. 20 декабря, 19:56
    0
    24x-78x+54x=-13-78x+13x

    24x-78x+54x+78x-13x=-13

    24x+54x-13x=13

    65x=13

    x=13/65

    x = 1/5