1) (x+4) ^2=3x+40

2) (2x-3) ^2=11x-19

+5
Ответы (2)
  1. 16 мая, 01:41
    0
    1) х²+8 х+16=3 х+40

    х²+8 х+16-3 х-40=0

    х²+5 х-24=0

    D=5²-4*1 * (-24) = 25+96=121

    x1=-5-11/2=-16/2=-8

    x2=6/2=3
  2. 16 мая, 02:04
    0
    1) x^2+8x+16-3x-40=0

    x^2+5x-24=0

    D = 25+96 = 121

    x1,2 = - 5+-11/2

    x1=3

    x2 = - 8

    2) 4x^2-12x+9-11x+19=0

    4x^2-23x+28=0

    D = √417

    x1,2 = 12+-√417/8