2sin

2 x + 6sin 2x = 7 (1 + cos 2x)

+2
Ответы (1)
  1. 25 ноября, 14:16
    0
    2sin (2x) + 6sin (2x) = 7 (1+cos (2x))

    2sin (2x) + 6 sin (2x) = 7+7cos (2x)

    8sin (2x) = 7sin²x+7cos²x + 7cos²x - 7sin²x

    8sin (2x) = 14cos²x

    16 (sinx) * cos (x) - 14cos²x=0

    2cos (x) (8sin (x) - 7cos (x)) = 0

    cos (x) = 0

    x=π/2 + πn, n ∈ Z

    8sin (x) - 7cos (x) = 0

    8tg (x) - 7=0

    tg (x) = 7/8

    x=arctg (7/8) + πn, n ∈ Z