3cos^x-4sinxcosx+5cos^x=2

+1
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 13:13
    0
    1) sinxcosx+2sin^2 x=cos^2 xsinxcosx+2sin^2 x-cos^2 x=0 |:cos^2 x; cos^2 x не равно 0tgx+2tg^2 x-1=02tg^2 x+tgx-1=0tgx=t2t^2+t-1=0D=1+8=9t1 = (-1+3) / 4=1/2t2 = (-1-3) / 4=-1 tgx=1/2x=arctg1/2+pk; k принадлежит Zилиtgx=-1x=-p/4+pk; k принадлежит Z 2) 3sin^2x-4sinxcosx+5cos^2x=23sin^2 x-4sinxcosx+5cos^2 x-2=03sin^2 x-4sinxcosx+5cos^2 x-2sin^2 x-2cos^2x=0 |:cos^2 x; cos^2 x не равно 03tg^2 x-4tgx+5-2tg^2 x-2=0tg^2 x-4tgx+3=0tgx=tt^2-4t+3=0D=16-12=4t1 = (4+2) / 2=3t2 = (4-2) / 2=1tgx=3x=arctg3+pk; k принадлежит Zилиtgx=1 x=p/4+pk; k принадлежит Z