Log1/6 (log5 49 * log7 125)

+3
Ответы (1)
  1. 12 декабря, 10:09
    0
    Log1/6_ (log5_49 * log7_125) =

    =log1/6_ (2*log5_7 * 3 log7_5) = log1/6_ (6 * log5_7 * 1/log5/7) =

    =log1/6_ (6*1) = log1/6_ (6) = - log6_ (6) = - 1