Sin3x*cos3x=-1/2

sinx-sin3x+sin5x=0

решите уровнение

+4
Ответы (1)
  1. 7 сентября, 11:49
    0
    Sin (3x) * cos (3x) = - 1/2

    sin6x=-1

    6x=-π/2+2πn, n ∈ Z

    x=-π/12 + πn/3, n ∈ Z

    sin (x) + sin (5x) - sin (3x) = 0

    sin (x) - 2sin (x) * cos (4x) = 0

    sin (x) (1-2cos (4x)) = 0

    sin (x) = 0

    x=πk, k ∈ Z

    cos (4x) = 1/2

    4x=±π/3+2πn, n ∈ Z

    x=±π/12+πn/2, n ∈ Z