Cos²x-sin²x=0

√3sin 5x+cos 5x=0

+4
Ответы (1)
  1. 22 мая, 02:27
    0
    Cos²x-sin²x=0

    cos2x=0

    2x=π/2+πn, n ∈ z

    x=π/4+πn/2, n ∈ Z

    √3sin5x+cos5x=0|:cos5x

    √3tg5x+1=0

    tg5x=-1/√3

    5x=π/6+πn, n ∈ Z

    x=π/30+πn/5, n ∈ Z