5 sinx + 3 sin^2 x = 0

+3
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 22:43
    0
    Sinx=t

    5t+3t^2=0

    t (5 + 3t) = 0

    t=0 sin x=o

    3t=5 sinx=-5/3

    x = (-1) ^k+1 arcsin 5/3+pin, n € Z