8 пятнадцатых-7 пятнаднацытых+y=14 пятнадцатых

+2
Ответы (2)
  1. 8 ноября, 12:47
    0
    1/15+у=14/15

    у=14/15-1/15

    у=13/15 ответ: 13/15
  2. 8 ноября, 14:55
    0
    1/15+у=14/15

    у=14/15-1/15

    у=13/15