8*3 х=312 (4 х*3) / 5=72 42-х*5+12 х/5-23+43 з поясненям

+3
Ответы (1)
  1. 2 мая, 05:08
    0
    8*3 х=312

    3 х=312:8

    3 х=39

    х=13

    (4 х*3) / 5=72

    4 х*3=72*5

    4 х*3=360

    4 х=360:3

    4 х=120

    х=120:4

    х=30

    42-х*5=12

    х*5=42-12

    х*5=30

    х=30:5

    х=6

    х/5-23=42

    х/5=42+23

    х/5=65

    х=65*5

    х=325