3 * (5 м-4n) - (3m-2n) * 4 если м-0.2 n=0.7

+4
Ответы (2)
  1. 28 мая, 17:30
    0
    15 м-12 н - (12 м-8 н)

    15 м-12 н-12 м+8 н

    3 м-4 н

    -0.6-2.8 = - 3.4
  2. 28 мая, 18:03
    0
    3 * (5 м-4n) - (3m-2n) * 4=15m-12n-12m+8n=3m-4n=3 * (-0,2) - 4*0,7=-0,6-2,8=-3,4