Вычислите a) 8/9*3/4 - (5/6-1/4) б,) 3/5+4/5*3/7+6/7 в) (2/5-2/7) : 2 / 7*2/5

+3
Ответы (1)
  1. 24 ноября, 06:38
    0
    1) 5/6*3/10 = 1/42) 5/7*8/11 = 40/773) 4/7*21/16 = 3/44) 15/19*38/5 = 6 5) 37/45*90/74 = 2/2 = 1