1) 0,125 а * (-4b) * (-2c) 3) - 0,15k * (-4m) * (-5n)

2) - 3/4x * (-2/3y) * (1/2z) 4) - 6/7a * (5/6b) * (-4/5c) * (-3/4d)

+5
Ответы (1)
  1. 10 мая, 23:50
    0
    0,125a * (-4b) * (-2c) = 0,125a*4b*2c=0,125a * 8b * c=a*b*c - 3/4x * (-2/3y) * (-1/2z) = 3/4*2/3*1/2xyz=1/4xyz