Сократите дроби a) 7*5/25*28 б) 18*4/24*27 в) 2*2*3*11*11/2*2*2*2*3*3*11 г) 2*2*2*3*3*7*7*7*7/2*2*2*2*2*3*3*3*7*7*7

+1
Ответы (1)
  1. 21 ноября, 18:45
    0
    А) 7*5 / 25*28 = 35/700 = 1/20

    б) 72/648=1/9