Х + Х/100*40 + 2/3 (Х/100*40) = 25

+3
Ответы (1)
  1. 15 января, 00:06
    0
    Х+х/100*40+2/3 (х/100*40) = 25

    х+40 х/100+2/3*40 х/100=25

    х+40 х/100+40 х/150=25

    х+120 х/300+80 х/300=25

    300 х+120 х+80 х=7500

    500 х=7500

    х=7500:500

    х=15