7 во 2 степени - (56:8) во 2 степени + 5 в 3 степени=

+4
Ответы (2)
  1. 1 апреля, 12:05
    0
    7 во 2 степени - (56:8) во 2 степени + 5 в 3 степени=49-49+125=125
  2. 1 апреля, 13:22
    0
    7 ^ 2 - (56 : 8) ^2 + 5 ^ 3 =

    7^2 - 7 ^2 + 5 ^3 = 5 ^3 = 125