а) 5 2/3-4 1/3 б) 12 1/3-9 1/4 в) 5 2/3-1/6 г) 10 8/9-2/3 д) 6 3/4-2 1/2 е) 4 3/5-1 1/10

Образец 9 2/7-3 5/7=6 2/7-5/7=5+9/7-5/7=5 4/7

+4
Ответы (1)
  1. 20 ноября, 02:46
    0
    5 2/3 - 4 1/3=1 2/3-1/3=1 1/3

    12 1/3-9 1/4=3 1/3-1/4=3 4/12-3/12=3 1/12

    5 2/3-1/6=5 4/6-1/6=5/3/6=5 1/3

    10 8/9-2/3=10 8/9-6/9=10 2/9

    6 3/4-2 1/2 = 6 3/4-2 2/4=4 1/4

    4 3/5-1 1/10=4 6/10-1 1/10=3 5/10=3 1/2