1-k=3/5+1/10; x+2 цел. и 3/8=5 цел. 1/4-1 цел. 3/8

+2
Ответы (2)
  1. 11 июля, 08:35
    0
    1-k=6/10+1/10

    1-k=7/10

    k=1 - 7/10

    k=3/10

    х + 2 3/8=5 1/4 - 1 3/8

    х + 2 3/8=5 2/8-1 3/8

    х+2 3/8=3 7/8

    х=3 7/8-2 3/8

    х=1 4/8

    х=1 1/2
  2. 11 июля, 09:28
    0
    1-k=3/5+1/10;

    1 - k = (6+1) / 10 = 7/10 = 0.7

    k = 1 - 0.7 = 0.3

    k = 0.3

    x+2 цел. и 3/8=5 цел. 1/4-1 цел. 3/8

    x + 19/8 = 21/4 - 11/8 = (42-11) / 8 = 31/8

    x = 31/8 - 19/8 = (31-19) / 8 = 12/8 = 3/2 = 1.5

    x = 1.5