вычислите удобным способом: 1) 25*4*6; 2) 125*25*32; 3) 75*36; 4) 96*50

+3
Ответы (1)
  1. 24 марта, 05:09
    +1
    1) 25*4*6=6*100=600

    2) 125*25*32=25*5*25*4*8 = (25*4) * (25*4) * (5*2) = 100000

    3) 75*36=25*3*9*4=25*4*27=2700

    4) 96*50 = 48*2*50=48*100=4800

    ставьте "Лучшее"