Вычислить: lim (x->-4) (scrt (x+12) - sqrt (4-x)) / (x^2+2x-8)

+1
Ответы (1)
  1. 20 июля, 04:16
    0
    Lim (x->-4) (scrt (x+12) - sqrt (4-x)) / (x^2+2x-8) = lim (x->-4) (x+12-4+x) / ((scrt (x+12) + sqrt (4-x)) (x^2+2x-8)) = lim (x->-4) (2x+8) / ((scrt (x+12) + sqrt (4-x)) (x+4) (x-2)) = lim (x->-4) (2 (x+4)) / ((scrt (x+12) + sqrt (4-x)) ((x+4) (x-2)) = lim (x->-4) (2) / ((scrt (x+12) + sqrt (4-x)) (х-2)) = 2 / ((scrt (8) + sqrt (8)) (-6)) = 2 / ((-24scrt (2)) = - 1/12scrt (2) = - scrt (2) / 24