Решите предел

lim n ⇒∞ 7n+5/n+2

lim n⇒∞ 3n+1/n+2

lim n ⇒ ∞2n-1/3n-1

lim n ⇒∞ (-1 + 1/n)

lim n ⇒∞ (2-1/n^2)

lim n⇒∞ (2-2/n)

+4
Ответы (1)
  1. 14 июля, 18:43
    0
    1) lim (7n+5) / (n+2) = lim (7+5/n) / (1+2/n) = (7+0) / (1+0) = 7

    2) lim (3n+1) / (n+2) = lim (3+1/n) / (1+2/n) = (3+0) / (1+0) = 3

    3) lim (2n-1) / (3n-1) = lim (2-1/n) / (3-1/n) = (2-0) / (3-0) = 2/3

    4) lim (-1+1/n) = - 1+0=-1

    5) lin (2-1/n²) = 2-0=2

    lim (2-2/n) = 2-0=2