Решить уравнение 11 во 2 степени - х во 2 степени = 10 во 2 степени - 2 во 2 степени • 5 во 2 степени

+3
Ответы (2)
  1. 17 мая, 15:36
    0
    11^2-x^2=10^2 - (2*5) ^2=10^2-10^2=0

    (11-x) (11+x) = 0

    x=11 U x=-11
  2. 17 мая, 15:51
    0
    11 во 2 степени-х во2 степени=10 во2 степени-2 во2 степени*5 во 2 степени 121-хво 2 степени=100-4*25 121-х во2 степени = 100-100 121-х во2 степени=0 - х во2 степени=-121 х=11