70/х+18=23

5*х-46=54

28*х=7*12

80-х=94/2

с*16+22=70

100-36/х=91

23+14 х=65

(х+39) - 45=18

52 - (а-12) = 35

(71-х) + 32=67

42-а/7=30

68 / (а+15) = 4

(24+х) * 2=72

+5
Ответы (2)
  1. 24 мая, 03:06
    0
    x = 14

    x = 20

    x = 3

    x = 33

    c = 3

    x = 4

    x = 3

    x = 24

    a = 29

    x = 36

    a = 84

    a = 2

    x = 12
  2. 24 мая, 04:33
    0
    70/х+18=23

    70/х=5

    х=14

    5 х-46=54

    5 х=100

    х=20

    20 х=7*12

    20 х=84

    х=4,2

    80-х=94/2

    80-х=47

    х=33

    с*16+22=70

    16 с=48

    с=3

    100-36/х=91

    36/х=9

    х=4

    23+14 х=65

    14 х=42

    х=3

    х+39-45=18

    х+39=63

    х=24

    52 - (а-12) = 35

    а-12=17

    а=29

    (71-х) + 32=67

    71-х=35

    х=36

    42-а/7=30

    а/7=12

    а=84

    68 / (а+15) = 4

    а+15=17

    а=32

    (24+х) * 2=72

    24+х=36

    х=12