упростить выражения: 1) 1-sin^2 x; 2) 1-cos^2 x; 3) sin^2 3x+cos^2 3x-1;

+1
Ответы (2)
  1. 20 марта, 15:11
    0
    1) 1-1+cos^2x = cos^2x

    2) 1-1+sin^2x=sin^2x

    3) 1-1=0
  2. 20 марта, 17:43
    0
    1) 1 - sin^2 x = cos^2 x

    2) 1 - cos^2 x = sin^2 x

    3) sin^2 3x+cos^2 3x - 1 = (sin^2 3x+cos^2 3x) - 1 = 1 - 1 = 0