15*6 х: 9 х * 11 х + 90 х / 5 х * 8=320

+1
Ответы (1)
  1. 14 января, 19:08
    0
    х (15*6:9*11) + х (90:5) * 8=320

    110 х+18 х*8=320

    110 х+704 х=320

    110 х+704 х=814 х

    320:814=320/814=160/407

    х=160/407