25-12a=45-8a cocib chlen

+5
Ответы (2)
  1. 7 октября, 21:01
    0
    -12 а+8 а=45-25

    -4 а=20

    -а=5
  2. 7 октября, 21:51
    0
    -12 а+8 а=45-25

    -4 а=20

    а=-5