Упростить выражение:

1. 20 - (13+x)

2. 36x + 124x + 16x

+1
Ответы (2)
  1. 28 июля, 13:50
    0
    1. 20 - (13+x) = 20 - 13 - х = 7 - х.

    2. 36x + 124x + 16x = 176 х.
  2. 28 июля, 14:50
    0
    1. 20 - (13+х) = 20-13-х=7-х

    2. 36 х+124 х+16 х=176 х