1) - 5 (4,2y+1) + 4 (1,4y-2) = - 20,2

2) - 5/7 - (m-1) = 11/14

3) 1 5/6 - (y+2/3) = 1 1/2

+4
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 23:14
    0
    1) - 21y-5+5.6y-8=-20.2

    -15.4y-13=-20.2

    -15.4y=-20.2+13

    -15.4y=-7.2

    y=36/77

    2) - 5/7-m+1=11/14

    -m+2/7=11/14

    -m=11/14-2/7

    -m=0.5

    m=-0.5

    3) 1 5/6-y-2/3=1 1/2

    -y+1 1/6=1 1/2

    -y=1 1/2 - 1 1/6

    -y=-1/3

    y=1/3