4m^2+3m*n-n^2/3m^2+4mn+n^2, если m/n=5/12

+1
Ответы (1)
  1. 10 января, 12:19
    0
    6-9n+6mn-4m

    3n2+n-2

    (3 (2-3n) - 2m (2-3n)) / ((n+1) (3n-2)) = ((2-3n) (3-2m)) / ((n+1) (3n-2)) = (2-3m) / (n+1)