Решите уравнение

Подробно

2sin²x-3cosx-3=0

+2
Ответы (1)
  1. 22 сентября, 23:25
    +1
    2 (1-cos²x) - 3cosx-3=0

    2-2cos²x-3cosx-3=0

    -2cos²x-3cosx-1=0

    2cos²x+3cosx+1=0

    cosx=t

    2t²+3t+1=0

    t₁=-2 t₂=-1/2

    cosx=-2 ∅

    cosx=-1/2

    x = (плюс минус) arccos (-1/2) + 2πn, n∈Z

    x = (плюс минус) 2π/3+2πn, n∈Z