Arcsin (x^2) - 4=arcsin (2x+4)

+5
Ответы (1)
  1. 22 января, 15:45
    0
    X^2-4=2x+4

    x^2-2x-4-4=0

    x^2-2x-8=0

    x1=4

    x2=-2