Вычислите 1/13*17+1/17*21 + ... + 1/77*81

+2
Ответы (1)
  1. 8 марта, 23:46
    0
    1/13*17 = 1/4 * 4/13*17 = 1/4 * (1/13 - 1/17)

    1/17*21 = 1/4 * 4/17*21 = 1/4 * (1/17 - 1/21)

    ...

    1/77*81 = 1/4 * 4/77*81 = 1/4 (1/77 - 1/81)

    1/13*17 + 1/17*21 + ... + 1/77*81 = 1/4 * (1/13 - 1/17 + 1/17 - 1/21 + 1/21 - 1/25 + ... + 1/73 - 1/77 + 1/77 - 1/81) = 1/4 * (1/13 - 1/81) = 1/4 * (81 - 13) / 1053 = 1/4 * 68/1053 = 17/1053