Cos pi/8 cos 3pi/8-sin pi/8sin 3pi/8 =

+3
Ответы (1)
  1. 29 июля, 16:17
    0
    sin^2 (pi/8) + cos^2 (3pi/8) + sin^2 (5pi/8) + cos^ (7pi/8) = (1-cos (pi/4)) / 2 + (1+cos (3*pi/4)) / 2 + (1-cos (5*pi/4)) / 2 + (1+cos (7*pi/4)) / 2=1/2-cos (pi/4) / 2+1/2+cos (3*pi/4) / 2+1/2-cos (5*pi/4) / 2+1/2+cos (7*pi/4) / 2

    =2-cos (pi/4) / 2-cos (pi/4) / 2+cos (pi/4) / 2+cos (pi/4) / 2=2.