Найдите корень уравнения

x=11x-12/x+4

+3
Ответы (1)
  1. 5 января, 18:16
    0
    X=11x-12x+4

    x=11x2+4x-12x

    Step 1: Multiply both sides by x.

    x2=11x2+4x-12

    x2 - (11x2+4x-12) = 11x2+4x-12 - (11x2+4x-12) (Subtract 11x^2+4x-12 from both sides)

    -10x2-4x+12=0

    x=-b±√b2-4ac2a (Use quadratic formula with a=-10, b=-4, c=12)

    x = - (-4) ±√ (-4) 2-4 (-10) (12) 2 (-10)

    x=4±√496-20

    x=-15+-15√31 or x=-15+15√31