F (x) = корень x * ln (9-x^2)

+5
Ответы (1)
  1. 15 января, 01:54
    0
    F' (x) = f (x) = 1/2√x * ln (9-x²) + √x * 1/9-x² * (-2x) =

    = ln (9-x²) / 2√x - 2x√x / (9-x) ²