Вычислите: 1) 1 5/12 * 3/34 + 1 5/12 * 1 31/34; 2) 10 2/3 * 2 2/5 - 2 2/5 * 5 1/2.

+1
Ответы (1)
  1. 20 мая, 04:00
    0
    1) 1 5/12 * 3/34 + 1 5/12 * 1 31/34 = 1 5/12 * (3/34 + 1 31/34) = 1 5/12 * 2 = 17/12 * 2 = 17/6 = 2 5/6;

    2) 10 2/3 * 2 2/5 - 2 2/5 * 5 1/2 = 2 2/5 * (10 2/3 - 5 1/2) = 2 2/5 * (10 4/6 - 5 3/6) = 2 2/5 * 5 1/6 = 12/5 * 31/6 = 62/5 = 12 2/5