Вычислите: 6 1/6-10 1/4,-7 3/10+7 3/15,1 5/12-9/16,2 7/12-3 5/18,-5 7/16+7 7/20,2 6/25-2 3/20,8 15/44-8 13/33,-4, 11/42+4 5/56

+5
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 04:44
    0
    0,42 + 0,44 = 0,86.8/9 - 78 = - 77,11. 8 : 9 = 0,88; 0,88 - 78 = - 77,11. 13/15 - 2/3 = 0,2. 13 : 15 = 0,86; 2 : 3 = 0,66; 0,86 - 0,66 = 0,2. 20/21 + 3/7 = 1,37. 20 : 21 = 0,95; 3 : 7 = 0,42.0,95 + 0,42 = 1,37. 17/18 - 11/12 = 0,03. 17 : 18 = 0,94; 11 : 12 = 0,91.0,94 - 0,91 = 0,03. 7/16 + 1/6 = 0,59. 7 : 16 = 0,43; 1 : 6 = 0,16.0,43 + 0,16 = 0,59. 2/9 + 5/6 = 1,05. 2 : 9 = 0,22; 5 : 6 = 0,83.0,22 + 0,83 = 1,05. 10/21 + 9/14 = 1,11. 10 : 21 = 0,47; 9 : 14 = 0,64.0,47 + 0,64 = 1,11. 7/9 - 4/15 = 0,51. 7 : 9 = 0,77; 4 : 15 = 0,26.0,77 - 0,26 = 0,51. 9/14 - 3/7 + 15/28 = 0,75. 9 : 14 = 0,64; 3 : 7 = 0,42; 15 : 28 = 0,53.0,64 - 0,42 = 0,22; 0,22 + 0,53 = 0,75. 1/6 + 1/4 - 1/8 = 0,29. 1 : 6 = 0,16; 1 : 4 = 0,25; 1 : 8 = 0,12; 0,16 + 0,25 = 0,41; 0,41 - 0,12 = 0,29. 13/18 - 29/45 + 8/15 = 0,61. 13 : 18 = 0,72; 29 : 45 = 0,64; 8 : 15 = 0,53.0,72 - 0,64 = 0,08; 0,08 + 0,53 = 0,61.